Mixkollen: Roberto Vranjes född 2005 var på provspel hos italienska Roma
Vi på Fotbollslivet.se har fått intervjua Roberto Vranjes född 2005 som under förra veckan var i Italien. Han provspelade för Serie A klubben Roma och berättar om hur det var.
Du var i Italien och Roma för provspel, hur gick det?
-Jag skulle säga att det gick bra och jag fick chansen att visa vem jag är och vad jag går för. Så det kändes verkligen bra.
Vad lärde du dig där under en vecka?
-Jag har lärt mig mycket både på och även utanför plan. Mentaliteten i Italien är annorlunda jämfört med Sverige. Det gäller att visa vem man är på varje träning, att alltid ge 100% hela tiden. Det är något jag kommer ta med mig.
Hur mycket skiljer det sig från Sverige?
-Det är självklart skillnader på svensk och italiensk fotboll. Fotboll är som en religion i Italien och träningarna är mycket tuffare jämfört med Sverige.
Kommer du skriva på för klubben?
-Jag fick chansen att testa på denna miljö och det kändes bra. Vi får se om jag kommer skriva på för klubben.